OSP Banino
Historia
Historia założenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łukasz   
niedziela, 22 listopada 2009 11:22JEDNOSTKA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA 10 MAJA 1947r. PIERWSZYMI ZAŁOŻYCIELAMI STRAŻY BYLI DRUCHOWIE: JAN PAWLICZENKO, FRANCISZEK RYCHERT, BERNARD JANCEN, BRUNON PETTKEFRANCISZEK BOLIN, BRACIA TEODOR I BRUNON BASTIAN, JAN KREFTA I FRANCISZEK MARKOWSKI. W PIERWSZYCH LATACH NA WYPOSAŻENIU JEDNOSTKI ZNAJDOWAŁA SIĘ MOTOPOMPA, KILKA SZTUK WĘŻY, PRĄDOWNICE, PASY BOJOWE I KILKA HEŁMÓW. DO POŻARÓW UDAWANO SIĘ ZAPRZEGAMI KONNYMI  KTÓRYCH UDZIELALI  DYŻURNI GOAPODARZE.

W LATACH 55-56 OTRZYMANO SAMOCHÓD SKRZYNIOWY Z DEMOBILU MARKI ,,HORH’’, KTÓRY NA OWE CZASY BYŁ DOSYĆ  DOBRYM SAMOCHODEM BOJOWYM. OKRES ŚWIETNOŚCI  JEDNOSTKI PRZYPADŁ NA LATA PREZESURY Dh FRANCISZKA KOBIELI, KTÓRY PRACOWAŁ W KOMENDZIE WOJ. W GDAŃSKU  I SPROWADZIŁ W LATACH 60-tych SAMOCHÓD BOJOWY MARKI ,,STAR 25’’. WÓWCZAS WYPOSAŻONO STRAŻ W NOWĄ MOTOPOMPĘ PO-8M  I NOWE WĘŻE ORAZ ZAKUPIONO SPORO MUNDURÓW BOJOWYCH I WYJŚCIOWYCH. W 1977r. NA 30-LECIE  ISTNIENIA OSP BANINO JEDNOSTKA OTRZYMAŁA SZTANDAR UFUNDOWANY PRZEZ SPOŁECZEŃSTWO.

W LATACH 80-TYCH OSP BANINO BYŁA BARDZO PREŻNĄ JEDNOSTKĄ W POWIECIE KARTUSKIM. PO REORGANIZACJI PRZYŁĄCZONO JEDNOSTKĘ TERYTORIALNIE POD GMINĘ ŻUKOWO. W 1997r. Z OKAZJI 50-LECIA OSP BANINO NADANO JEDNOSTCE NOWY SZTANDAR Z WIZERUNKIEM ŚW. FLORIANA PATRONA STRAŻAKÓW, A W 1998 JEDNOSTKA OTRZYMAŁA PRZEROBIONY SAMOCHÓD BOJOWY MARKI "JELCZ 317" KTÓRY W JEDNOSTCE DO DNIA DZISIEJSZEGO.

NALEŻY WSPOMNIEĆ STARANIA POPRZEDNICH ZARZĄDÓW OSP BANINO W SPRAWIE BUDOWY NOWEJ STRAŻNICY W LATACH 90-TYCH,  KTÓRE  KONCZYŁY SIĘ OBIETNICAMI, ŻE NOWA STRAŻNICA POWSTANIE LECZ NIE USTALONO DATY ROZPOCZĘCIA PRAC BUDOWLANYCH. PRZYCZYNĄ TAKIEGO OBROTU SPRAWY BYŁ BRAK ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA TEN CEL.

W MARCU 2003 ROKU ZOSTAŁ ZAŁOŻONY SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY STRAŻNICY POD PRZEWODNICTWEM Dh TADEUSZA SZMYTKE I PO 3 LATACH STARAŃ I ZABIEGAŃ POZYSKANO DZIAŁKĘ ORAZ PROJEKT BUDOWY I POZWOLENIE NA BUDOWĘ. DUŻY WKŁAD WŁOŻYŁ OSOBIŚCIE BURMISTRZ GMINY ŻUKOWO PAN ALBIN BYCHOWSKI ZA CO NALEŻĄ MU SIĘ BARDZO  SERDECZNE PODZIĘKOWANIA. RÓWNIEŻ PODZIĘKOWAĆ NALEŻY SAMORZĄDOWI ŻUKOWA Z PANEM PRZEWODNICZĄCYM WOJCIECHEM KANKOWSKIM NA CZELE ZA PRZYCHYLNOŚĆ W REALIZACJI TEJ INWESTYCJI.

W OSTATNICH LATACH CZŁONKOWIE NASZEJ STRAŻY, MŁODZIEŻOWI JAK I CZYNNI MAJĄ SPORE OSIAGNIĘCIA W ZAWODACH SPORTOWO-POŻARNICZYCH ZAJMUJĄC CZOŁOWE LOKATY JAK RÓWNIEŻ W TURNIEJACH WIEDZY POŻARNICZEJ OSIAGAJĄC NIEZŁE WYNIKI NA SZCZEBLACH GMINNYCH JAK I POWIATOWYCH CO NAS WSZYSTKICH BARDZO CIESZY. DZIĘKI SPONSOROM I URZĘDOM POZYSKALIŚMY SPORO RÓŻNEGO RODZAJU SPRZĘTU ZA KTÓRY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

opracował: Dh Kazimierz Bastian, PREZES OSP BaninoPoprawiony: wtorek, 11 maja 2010 08:56
 
Historia dzałaloności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 29 marca 2010 14:19


Poprzedni budynek strażnicy OSP powstał w latach 1958-59 dzięki wsparciu PZU i por. Andrzeja Sowińskiego – ówczesnego Komendanta Powiatowej Staży Pożarnych w Kartuzach i kpt. Ziemkiewicza – Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku – Wrzeszczu.
W roku 1972 Zarząd Główny Związku OSP przyznał „Dyplom Zasługi” za 25 – letnią chlubną i owocną działalność w Ochronie Przeciwpożarowej, zaś w 1977 roku kolejny „Dyplom Zasługi” za 30 – letnią działalność.
Według stanu na czerwiec 2007 roku Jednostka liczyły: 37 członków czynnych, 16 członków młodzieżowych drużyn pożarniczych, 4 członków wspierających i 8 członków honorowych.

Chronologicznie od 1947 roku Prezesami OSP z wyboru byli Druhowie:

1. Grzegorz Stencel
2. Bazyli Piepke
3. Zygmunt Brucki
4. Jan Krefta
5. Franciszek Markowski – najdłużej – 32 lata
6. Mieczysław Witos
7. Józef Cieszyński – obecnie Prezes Honorowy.
8. Kazimierz Bastian – od 2006 r. do chwili obecnej.

Chronologicznie Naczelnikami OSP z mianowania byli Druhowie:

1. Szczepan Szwaba
2. Jan Pawliczenko
3. Brunon Krauze
4. Franciszek Kobiela
5. Franciszek Kupczak
6. Józef Cieszyński – najdłużej – 24 lata
7. Mieczysław Stenzel
8. Krzysztof Witos
9. Sławomir Galuhn - od 2011 do chwili obecnej.Ważniejsze akcje bojowe z przeszłości:

- 1952 rok – Jednostka brała udział w ratowaniu dzieci i gaszeniu pożaru domu mieszkalnego Pana Leona Petke z Rębiechowa.
- 1952 rok – W trakcie jazdy do pożaru w miejscowości Miszewo nastąpił wypadek. Samochód pożarniczy uderzył w drzewo, w skutek czego pięciu Druhów – Antoni Myszk, Bazyli Piepke, Teodor i Brunon Bastian, Alfons Stencel, z poważnymi obrażeniami zostało przewiezionych do Szpitala Powiatowego w Kartuzach, zaś dalszych czterech Druhów z mniejszymi obrażeniami po opatrzeniu odwieziono do domów.
- 1970 rok – Jednostka brała udział w akcji gaszenia pożaru w miejscowości Czaple. Paliły się trzy gospodarstwa rolne. Akcja trwała 12 godzin.
- 1981 rok – Jednostka gasiła pożar lasu w miejscowości Babi Dół. W trakcie pożaru cztery jednostki, w tym nasza, zostały wysłane do pożaru lasu w Pomieczyńskiej Hucie. Akcja trwała do 5 rano.
- 1992 rok – Jednostka brała udział w gaszeniu pożaru stodoły i obory w miejscowości Tokary.

Średnio w roku Jednostka brała udział w 45 akcjach ratowniczo – gaśniczych i innych miejscowych zdarzeniach w ciągu roku.

Zawody pożarnicze:

- W latach 1954-56, gdy Jednostką dowodził Jan Pawliczenko – ówczesny Naczelnik OSP BANINO, Jednostka wygrywała Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze. W tym czasie Jednostka zajmowała miejsca od I do III w Powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych.
- W 1955 roku Jednostka zajęła II miejsce w Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych.
- W 1979 roku Jednostka I miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych,
- W 1984 roku Jednostka zajęła II miejsce w grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych w grupie męskiej 12 – 15 lat.
- W 1988 roku Jednostka zajęła III miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych.
- W 1994 roku Jednostka zajęła I miejsce w Ćwiczeniu Alarmowo – Bojowym w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych.
- W 1996 roku Jednostka zajęła III miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych,
- W 1999 roku Jednostka zajęła III miejsce w grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych w grupie męskiej 12 – 15 lat.
- W 2000 roku Jednostka zajęła II miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych w grupie męskiej 12 – 15 lat.
- W 2002 roku Jednostka zajęła II miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych w grupie męskiej 15 – 18 lat.
- W 2003 roku w Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych w Leźnie Jednostka uzyskała duże sukcesy:
   a.)  I miejsce w Ćwiczeniu Alarmowo – Bojowym Członków Czynnych,
   b.)  I miejsce w grupie MDP męskich 15 – 18 lat w punktacji łącznej,
   c.)  II miejsce w Ćwiczeniu Alarmowo – Bojowym MDP męskich 15 – 18,
   d.)  III miejsce w grupie Członków Czynnych w punktacji łącznej.
- W 2004 roku w Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych w Sulminie. Jednostka zajęła I miejsce w grupie 15-18 lat w ćw. Alarmowo Bojowym i III miejsce w Zawodach Sportowo Pożarniczych Gminy Żukowo w grupie 15-18 lat
- W 2005 roku w Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych w Skrzeszewie jednostka zajęła:
   a.) I miejsce w ćw. Alarmowo Bojowym MDP męskiej 15-18 lat
   b.) I miejsce w Zawodach Sportowo Pożarniczych MDP męskiej 12-15lat
   c.) II miejsce w Zawodach Sportowo Pożarniczych w grupie Członków Czynnych
   d.) III miejsce w Zawodach Sportowo Pożarniczych w grupie 15-18 lat
- W 2006 roku w Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych w Leźnie I miejsce MDP w grupie 12-15 lat i prawo startu w Zawodach Powiatowych które odbyły się w Stężycy z wynikiem dobrym dla naszej jednostki zajęliśmy 7 miejsce na 16 możliwych
- W roku 2007 Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze odbyly się w Sulminie na których nasza drużyna młodzieżowa spisała się bardzo dobrze zajmując I miejsce MDP w grupie 15-18  oraz prawo startu w Zawodach Powiatowych, które odbyły się w Sierakowicach.
- W 2008 roku Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze odbywały się na Stadionie w Leżnie na których nasze drużyny zajęły następujące miejsca:
   a.) I miejsce w Grupie Członków Czynnych.
   b.) III miejsce w Grupie MDP Męskiej 12-15 lat.
   c.) III miejsce w Grupie MDP Żeńskiej 15-18 lat.
   d.) III miejsce w Grupie MDP Męskiej 15-18 lat
w zawodach tych uczestniczyła po raz pierwszy żeńska drużyna 15-18 lat co nas bardzo cieszy oby tak dalej liczymy na was młodzi druhowie.

- W roku 2009 Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze również odbywały się na Stadionie w Leżnie gdzie członkowie naszych drużyn zajęli następujące miejsca :
   a) I miejsce w grupie Członków Czynnych
   b) I miejsce  w grupie MDP męskiej 12-15 lat
   c) II miejsce w grupie MDP żeńskiej 15-18 lat
   d) II miejsce w grupie MDP męskiej 15-18 lat
Młodzi druhowie wykazali dużo samozaparcia woli walki i uczestnictwo w zawodach powiatowych które odbyły się pod koniec sierpnia w Żukowie.
- W roku 2010 Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze również odbywały się również na Stadionie w Leżnie. Członkowie naszych drużyn zajęli następujące miejsca :
   a) II miejsce w grupie Członków Czynnych

   b) I miejsce  w grupie MDP męskiej 12-15 lat

   c) II miejsce w grupie MDP żeńskiej 15-18 lat

   d) I miejsce w grupie MDP męskiej 15-18 lat

Druhowie z MDP męskiej 15-18 lat za zajęcie I miejsca w swojej kategorii uzyskali prawo startu w powiatowych zawodach jednostek MDP, które odbędą się w sierpniu w Żukowie.

W dniu 26.06.2011 na boisku w Leźnie odbyły się coroczne zawody jednostek OSP z gminy Żukowo.

MDP 12-15 lat (dziewczęta) – II miejsce;

 MDP 12-15 lat (chłopcy) – II miejsce;

 MDP 15-18 lat (druhny) – I miejsce;

MDP 15-18 lat (druhowie) – III miejsce;

Członkowie czynni – II miejsce.

Druhowie MDP 15-18 lat oraz członkowie czynni brali udział także w konkurencji ćwiczenie alarmowo bojowe, która polega na jak najszybszym podaniu dwóch skutecznych prądów wody. W tym ćwiczeniu nasi druhowie z MDP byli bezkonkurencyjni i wygrali.

Dnia 24 czerwiec 2012 r. w Leźnie odbyły się gminne zawody w sporcie pożarniczym. W zawodach wystartowały cztery drużyny z naszej jednostki OSP w Baninie. Miło jest nam poinformować, że wszystkie startujące drużyny zostały ostatecznie sklasyfikowane na podium. Szczegółowe wyniki wszystkich zespołów były następujące:

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 12-15 lat (dziewczęta) – III miejsce

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 15-18 lat (chłopcy) – II miejsce

Drużyna Żeńska powyżej 18 lat – II miejsce

Członkowie Czynni – I miejsce

W bieżącym roku zawody zostały wzbogacone o dodatkową, niepunktowaną konkurencję, która polegała na pokonaniu wszystkich przeszkód realizowanych w sztafecie pożarniczej przez jednego reprezentanta z każdej drużyny członków czynnych. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że tą konkurencję wygrał dh Paweł Witos z naszej jednostki z czasem 82 s.

W Roku 2013 wyniki przedstawiły się następująco :

W klasyfikacji generalnej ćwiczeń regulaminowych nasze drużyny zajęły następujące miejsca:

MDP 12-15 lat dziewczęta - miejsce III

MDP 12-15 lat chłopcy - miejsce V

MDP 15-18 lat męska - miejsce IV

Drużyna żeńska powyżej 18 lat - miejsce IV

Członkowie czynni - miejsce V

Druh Paweł Witos zajął III miejsce w klasyfikacji indywidualnej sztafety pożarniczej.

 

Dnia 29 czerwiec 2014 roku odbyły się zawody w sporcie pożarniczym jednostek OSP gminy Żukowo. Jest nam niezmiernie miło poinformować że nasze drużyny osiągnęły następujące wyniki:

Członkowie Czynni - miejsce II

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt 15-18 lat - miejsce III

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców 12-15 lat - miejsce VI

Indywidualna sztafeta pożarnicza, Dh Marcin Selewski - miejsce II

Rok 2015 stadion Leźno 

W klasyfikacji generalnej ćwiczeń regulaminowych nasze drużyny zajęły następujące miejsca:

  • MDP 12-15 lat męska- miejsce IV
  • MDP 15-18 lat żeńska - miejsce II
  • MDP 15-18 lat męska - miejsce II
  • Kobiety powyżej 18 lat - miejsce IV
  • Członkowie czynni - miejsce III
  • Druh Paweł Witos zajął II miejsce w klasyfikacji indywidualnej sztafety pożarniczej.

Z początkiem 2003 roku powstał Komitet Budowy Strażnicy OSP BANINO, gdyż istniejący budynek, posiadający tylko jeden boks garażowy, był w bardzo złym stanie technicznym i nie spełniał wymagań budowlanych, instalacyjnych i użytkowych dla tego rodzaju obiektów. Budynek nowej Strażnicy OSP BANINO (z salą i biblioteką) służy nie tylko strażakom, ale także wszystkim mieszkańcom Banina. Dzięki wsparciu mieszkańców, okolicznych zakładów, firm oraz sponsorów i pomocy Burmistrza Żukowa mgr inż. Albina Bychowskiego pozyskano działkę 69/16 i wytyczono na jej terenie fundamenty pod budowę nowej Strażnicy OSP BANINO.
Komitet Budowy Strażnicy czynił działania w kierunku zakończenia prac projektowych i rozpoczęcia budowy. Firma po wygranych przetargach rozpoczęła budowę rozpoczynając od ław fundamentowych . Dalsze prace prowadzone były wykonaniem ścian zewnętrznych i wewnętrznych, zalaniem stropów, oraz pracami wykończeniowymi wykonywanymi wewnątrz budowanego obiektu.

Rozpoczęliśmy Budowę Strażnicy od wmurowania uroczyście Kamienia Węgielnego w ławę fundamentu w dniu św. Floriana w 2006 roku dalsze prace były wykonywane i miały być ukończone, zgodnie z umową, na 60-lecie naszej jednostki w 2007 roku w miesiącu maju.
Z powodu nieoczekiwanego przestoju w pracach budowlanych postanowiono otwarcie i Jubileusz przesunąć na 10 maja 2008 roku w tym dniu dokonano uroczystego otwarcia oraz przekazania obiektu STRAŻNICY  przez władze Gminy i Gości z pełnym wyposażeniem i Boksami garażowymi. W miesiącu listopadzie przekazano nam samochód marki Lublin 3 SLRt  do ratownictwa drogowego, przystąpiono również do starań wysyłając odpowiednie pisma o wejście do KSR-G. W czerwcu 2009r podpisano wstępną umowę pomiędzy Komendą PSP, Gminą i naszą OSP, dzięki decyzji Komendanta otrzymaliśmy w lipcu 2009 trzeci samochód marki Jelcz GCBA i czekaliśmy niecałe pół roku a na Zjezdzie Powiatowym w styczniu 2010 wręczono nam decyzję KG PSP o włączeniu naszej jednostki do KSR-G z czego wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni po wielu pismach, staraniach i decyzjach.

opracował: Dh Kazimierz Bastian, PREZES OSP BaninoPoprawiony: czwartek, 23 lipca 2015 22:29
 


wtorek, 11. grudnia 2018

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com

Reklama

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Aby dowiedziec sie wiecej przeczytaj nasza polityke prywatnosci: polityka prywatnosci.

Akceptacja ciasteczek

EU Cookie Directive Module Information